الحمدلله

 

می گویند این دنیا پر از ظواهری است که نباید به آنها دل بست. می گویند هر چیزی در این دنیا یک ظاهری دارد و یک باطنی و این دو با هم در ارتباط اند. انقدر ارتباطشان زیاد است که می توانی برای اینکه ظاهرت شبیه چیزی شود باطنت را به آن مشابه کنی و اگر می خواهی باطنت مانند چیزی شود و زورت به خودت نمی رسد می توانی ظاهرت را شبیه اش کنی تا به مرور به باطنش برسی.
سال های سال است که نماز می خوانیم، روزه می گیریم و چند صباحی هم هست که باید به خمسمان برسیم و نگاه کنیم به حرام و حلال و طیب و طاهر بودن مال و... اما بیش از همه چیز سال های سال است که میدانیم کسی هست که باید بیاید تا از این سردرگمی نجات پیدا کنیم، از این آوارگی رها شویم و از یتیمی درآییم. می گویند باید منتظرش باشی تا بیاید و باید بقیه را هم به انتظارش گوشزد کنی تا بیاید. می گویند انتظارش این نیست که بعضی وقتها در قنوتت "اللهم کن لولیک الحجه ابن الحسن..." بخوانی و دیگر هیچ.
خاطرم هست چند سال پیش یکی می گفت نکنه وقتی مردی و رفتی اون دنیا ازت پرسیدن واسه آقات چیکار کردی چیزی نداشته باشی بگی! اون موقع دیگه منتظر نیستی ها! اون موقع نمی تونی از گریه های بر پهلوی حضرت مادر و از سینه زنی های بر غم حضرت ارباب بگی ها! همه این ها واسه اینه که منتظر باشی. همه این ها بهانه است که بفهمی باید به یادش باشی و برایش کاری کنی. نشی مثل آنها که هیچ کاری نمی کنن ها! نشی مثل اونا که امام زمانشون یک موجود مجازیه؟ یاد این بیت شاعر افتادم که می گفت: نهج البلاغه در قفسه خاک می خورد... جز روضه هیچ نمی خوانی از علی!
نهج البلاغه ما هم در قفسه خاک غریبی می خورد و ما در روضه های هر هفته مانده ایم. خیلی خوب است که هیئتی هستی، گریه می کنی، سینه میزنی، خاک جهادی برایت مقدس است و لباس پیاده کربلا و لباس های جهادی ات جای خاصی دارند که با بقیه هم جوار نباشند، خیلی خوب است که به این هایت افتخار می کنی و اگر بگویند وقت تمام... تمام دارایی هایت را همین ها می دانی. خوب است که اگر غول چراغ جادو بگوید کجا ببرمت بین بقیع ندیده و کربلای دیده درک نکرده شک میکنی و شاید بخواهی اول از حضرت سلطان اذن بگیری. روبروی همان گنبد طلا، کنجد گوهر شاد. همان جا که همیشه سلامت در آن بوده و وداعت هم در آن. میدانی؟ خوب است که به یادشان هستی اما گاهی فکر کن که به دردشان هم می خوری یا نه؟
نمیدانم چرا روز آخر ماه مبارک به این حرف ها افتادی؟ می ترسی بخشیده نشده باشی؟ ممکن است. می ترسی عقب مانده باشی؟ ممکن است. می ترسی تا عرفه مجبور به انتظار باشی؟ باز هم ممکن است. میدانی؟ هوایت را دارم که می گویم ممکن است. وگرنه اگر به من باشد باید بدانی که جواب همه سوالاتت مثبت است. مثبت... و واقعیت شاید سخت باشد اما همین است... تلخ!
از آن روز به بعد شد که تصمیم گرفتم با همه تنبلی های دلم برایش کاری بکنم. می دانم که این کارها کار نیست. اما از دل تنبل من فعلا همین ها بر میاید. اینکه فکر کنم هر جمعه به بهانه مزاحمت مثل منی کسی برای آمدنت یک صلوات ساده بفرستند و به بهانه خاطرات جهادی و کربلا، به بهانه ختم قرآن برای تو و به بهانه فرار از روزمرگی های این دنیای وانفسا اینجا و این میعادگاه شود بهانه ای که هر وقت کسی واردش می شود بگوید اینجا دلنوشته های کسی است که می داند جا مانده و می خواهد بلند شود. اما از لطفت ممنونم که گناهانم را به چشم کسی نیاوردی تا نداند دلم تنبل است و پایش علیل...
یادش به خیر باد که می گفت همه از خطاهایشان توبه می کنند و من باید از ثواب هایم... این روزها خوب معنی اش را می فهمم. اینکه فکر میکنی کاری کردی و نمیدانی که دلت برایت قیافه گرفته یا از جایش بلند شده کاری کند. اینکه قیافه گرفتی تا بقیه بگویند چه میعاد خوبی یا میدانی عقب ماندی و ناتوانی و میخواهی اقلا ظاهرت را شبیه چیزی کنی که امامت دوست داشته باشد تا شاید زمانی برسد که باطنت را خودش به دست گیرد...
میدانی میعاد؟ گاهی فکر می کردم که این روزها یک چهارم جزء می خوانی چون تنبلی. چون لیاقت ختم قرآن نداری. چون هزار چیز دیگر که لازم نیست جلوی همه گناهانت را بشمری که همه خودشان می دانند. اما امروز که ماه خدا هم رفت یادت باشد که فرصت همیشه اندک است و کمتر از آنی که بخواهی با خودت وارد مذاکره شوی که چه باید بکنی... امروز می گویم که برو و فقط دعا کن. جهادی، کربلا، اس ام اس های جمعه و این میعادگاه خودت با دلت که گاهی دوستانت هم به آن سر می زنند ارزانی خودت. اگر امامت بگوید برای من چه کردی؟ چه؟ چیزی داری بگویی یا باید سرخ شوی از خجالت که این ها هم برای تو نبود... نکند اینگونه باشد.
می گویند کاشف الکربی هست که عن وجه الحسین، کروب را می برد و شاید از تو هم دستگیری کند. می گویند اگر به یادش باشی به یادت هست و اصلا اگر به یادش هستی به این خاطر بوده که به خاطرت بوده و گرنه تو کجا و دل ویران و تنبلت و آن پای علیلی که گاهی برای هیئت رفتن هم تنبلی کرده! پس همین لحظاتی که ماند را به یادش باش. آخرین سهم قرآن امروزت را بخوان و از او بخواه که نگاهت دارد. بادهای زیادی از همه سو می وزد. می دانی وقتی حاج آقا مجتبی می گفت "علی(ع) رو کرد به فرزندان و فرمود پس از من فتنه ها از هر سو بر شما روانه است..." می خواسته به تو بگوید که فتنه ها از هر سو بر شما روان است و بر شما باد که به دامان علی چنگ زنید؟ بر شما باد که به دامان امام زمان چنگ زنید؟ پس همین دقایق مانده تا افطار را قدر بدان. قدر شب های قدر را که ندانستی. این دقایق را بشمر.دارد تمام می شود. می توانی مراقب باشی؟
شکر گزار باش...
الحمدلله که سالم بودیم این روزها را فیزیکی و جسمی هم که شده روزه گرفتیم. باطنش را خودت ببخش. درست کردنی هم نیست انگار...
خدا را شکر که شب های قدر نگهمان داشتی. یاد مسجد جامعی که مثل مسجد کوفه دیگر پیر و مرادش را از دست داده...
خدا را شکر که با همه تنبلی های این دل خود فروخته، هر روز برای سلامتی و تعجیل فرج امام زمانمان کمی قرآن خواندیم و سعی کردیم 120 نفری برایش ختم کنیم که بیاید. لطف این جمع به این است گناهان مثل منی به ثواب های دوستانم بخشیده می شود و این چند صفحه نا قابل من هم در کنار دوستانم به دستت می رسد.
خدا را شکر که از رفتن این ماه ناراحتیم...
مبارک باشد این شب هایی که گذشت و مبارک باشد این شبی که زود می گذرد...
فقط ای کاش روی ماهش را هم می شد دید... می ترسم از روزی که وصیت کنم روی سنگ قبرم بنویسند:
آخر جوان سینه زنت رفت... نیامدی!
برای من جامانده کمی دعا کنید.
یا علی
--------------------------------------------

کمی تنبلی کردم در اسرع وقت جواب میدم ان شاء الله. ظرف همین امروز و فردا.

منابع خاصی نیست باور کنید. جایی نیست که بگم برید از اونجا بخونید. پراکنده پراکنده جمع میشه و فرستاده میشه.

شما دارید بین دو ناقص سوال می پرسید. منم اجازه می خوام که هیچ کدوم رو انتخاب نکنم. آدمی که اطلاعات و آگاهی نداره و ظواهر شرع رو رعایت می کنه ولی قدر 1 دقیقه هم نمی تونه از اعتقاداتش دفاع کنه رو اصلا نه خوب می دونم نه مقدس. همین!

/ 1 نظر / 7 بازدید

در زمان ما خیلی کم پیدا میشه فردی که هم سیاست و هم شرعیاتش درست باشه . دارم کم کم به این نتیجه می رسم که شاید مطالبی روکه حتی درمورد مذهب به ما گفتن درست نبوده . البته به نظر من شما سیاست و انتخاب کنید . عیدتون مبارک