با یار سفر کرده بگویید نیاید

کلا تو عالم پستهای وبلاگی، کوتاه گفتن ولی از همه جا و همه کس گفتن بابه! اما من فکر میکنم این سبک به درد وب گردها می خوره. که بیان و کامنت بگذارن و برن. که نه از وب گردی الکی خوشم میاد و نه نوشته های بی سرو ته. نه به آمار بازدیدها حساسم نه به تعداد کامنتا. هرچند همیشه ممنون اظهار نظر دوستان حتی بطور خصوصی بودم.

این پست بیشتر روایته. روایتی از بعضیا برای خیلیا...

اصولا هم نقل قول از افرادی که کردم به منزله موافق بودن یا تایید نظراتشون نیست. به مصداق " ان النفس بالنفس ، و العین بالعین ، و الانف بالانف ، و الاذن بالاذن ، و السن بالسن " ه...

مدتیه دلم میخواد از ماجرایی بنویسم که کم و بیش تو این مدت همه باهاش آشنا شدیم. مستند «ظهور بسیار نزدیک است» اواخر سال گذشته در سطح بسیار وسیع، در شهرهای مختلف کشورو به صورت رایگان توزیع شد. که توی این برنامه:

سید خراسانی با رهبری،

نفس زکیه با مرحوم مجمدباقر حکیم که در نجف به شهادت رسید،

شعیب ابن صالح با آقای احمدی نژاد،

سید یمانی با سید حسن نصرالله،

سفیانی باملک عبدالله پادشاه اردن و... تطبیق داده شده.

کاری به درست و غلطی این تطبیق ها ندارم و که به اندازه کافی تو این مدت راجع بهشون صحبت شده. از نماینده های مختلف روحانی که توی دانشگاه ها بهش پرداختن و نقدش کردن . تا آقایون علما و مراجع. مخالفت برخی از بزرگان حوزه علمیه قم ونجف مثل آیت الله سیستانی، مکارم شیرازی و صافی گلپایگانی.همین طور مرکز تخصصی مهدویت که نهادی مهم از حوزه علمیه قم در مسائل مهدویت شناخته میشه، نسبت به این مستند واکنش نشون داد و اون رو مردود اعلام کرد.

خبرگزاری مهر: مرکز تخصصی مهدویت حوزه علمیه قم با صدور اطلاعیه‌ای مستند "ظهور بسیار نزدیک است" را رد و مستندات آن را برگرفته از کتب غیرمعتبر اعلام کرد.

در ادامه اطلاعیه آمده است: مرکز تخصصی مهدویت حوزه علمیه قم با توجه به وظیفه‌ای که در عرصه تحقیق و تبلیغ مهدویت دارد، به کارشناسی در این زمینه پرداخت و تعدادی از محققین این مرکز به بررسی آن پرداختند با تحقیق کاملی که در این زمینه شد، روشن شد این فیلم و مشابه آن بر اساس روایت ضعیف و مردود تهیه شده است و از کتبی استفاده شده که اعتبار لازم را ندارند و در موارد متعدد نیز مطالب بدون سند و مدرک مطرح شده است، علاوه بر این که تطبیق علائم با برخی افراد به علت محدودیت علم و امکان خطا و اشتباه در شناخت مصادیق نه تنها کار ناپسند و مردودی است، بلکه پیامدهای خطرناکی همچون ایجاد شک و تردید در اصل مهدویت را در مخاطبین به دنبال خواهدداشت.
اطلاعات بیشتر در سایت مرکز تخصصی مهدویت قم به نشانی www.mahdi313.org

اما چیزی که مهمه وجود و رواج شعارهای به ظاهر مهدوی مسلکه که در طی چند سال اخیر بطور خاص خیلی مطرح میشه. اصولا بحث ظهور و نشانه ها و علائمش بحث قشنگ و جذابیه. برای همین هم بازار داغی داره. اما ترویج تفکرات این مدلی و خصوصا تطبیق اشخاص کار خطرناکیه. که اگه اشتباه باشه به این راحتی نمیشه ذهنیت مردم رو برگردوند. اون هم در قبال سی دی ای با این حجم تولید. هر اشتباه و قصوری از این افراد به منزله اشتباه و قصور اصحاب و دوستان امام زمان گذاشته میشه.

دوم اینکه اصولا این بحث ها چه لزومی داره؟ به شناخت امام زمان کمک میکنه؟ دل ما رو گرم میکنه؟ یا بازار دنیامونو آباد؟ من تو دوتای اول خیلی شک دارم. این همه زحمت که واسه تولید این سی دی و امثالهم کشیده میشه اگه روی مسائل اصلی و اینکه ما چجوری زندگی کنیم که سرباز آقا باشیم و سرباز آقا بمیریم و مصداق "...والمستشهدین بین یدیه" شیم کشیده شده بود خونه دنیا و آخرتمون خیلی آباد تر از این حرفا بود.

نشست نقد و بررسی فیلم مستند “ظهور بسیار نزدیک استبا حضور جمعی از استادان و طلاب حوزه علمیه قم، در سالن اجتماعات مدرسه علمیه فیضیه قم برگزار شد.آیت الله طبسی از استادان برجسته حوزه علمیه قم و نویسنده و محقق مهدوی در این نشست، معرفی کردن افراد را بعنوان نشانه هایی که برای ظهور معرفی شده است را اشتباه خواند و گفت: اگر بخواهیم هر نشانه ای که برای ظهور معرفی شده است را به گونه ای به افراد خاص دیگر نسبت دهیم، اعتماد مردم را به وعده های الهی کم رنگ می­کنیم.

همچنین، حجت الاسلام و المسلمین جواد جعفری معاون پژوهشی پژوهشکده مهدویت با اشاره به مستند «ظهور نزدیک است» اظهار داشت: در این مستند از روایات به گونه ای استفاده شده که واقعیت روایت آن گونه نیست.

حجت الاسلام و المسلمین محمد صابر جعفری سردبیر مجله امان نیز در پایان این نشست اظهار داشت: اینکه بیاییم و زمانی برای ظهور امام زمان(عج) تعیین کنیم؛ اما خب این سخن تحقق پیدا نکند باعث ایجاد دودلی و شک در بین مردم می­شود.

سوم برام جای تعجبه چیزی که انقدر باعث واکنش تند علما و حتی حوزه علمیه شد چجوری به این راحتی و تو این حجم و تو این مدت زیاد به کارش ادامه داد؟ نمیشد واقعا جلوشو گرفت؟ بعضی وقتها همین که نیت کنیم و بخوایم، کلی از مشکلات مرتفع میشه. اما آه از دریغ و حسرت همیشگی. که خیلی وقتا دوست داریم خیلی زود دیر بشه!

چهارم اینکه طبق روال اخیر ما دوباره در دام مصادیق گیر افتادیم و برخوردمون با یه سری عامل بود. نه آمر. نمیدونم هنوز جلوی تکثیرش گرفته شده یا نه اما با فیلتر کردن سایت این گروه و دستگیر کردن کارگردانش چه اتفاقی می افته؟

دادستان تهران، خبر داد که کارگردان فیلم به اصطلاح

مستند "ظهور بسیار نزدیک است" بازداشت شده است.

http://www.asriran.com/fa/news/163153

باز هم حلقه اصلی فکری و جریان ادامه داره... این برخوردو در وقایع مشابه و غیر مشابه زیادی شاهدیم. بهتر نیست بجای شکوندن همه کاسه کوزه ها سر یه نفر سراغ جریان فکری و حلقه اصلیو بگیریم؟ جوونی که تازه کاره و بعیده بتونه یه تنه جامعه رو به این واکنش شدید بندازه، انقدر هم تمکن مالی نداره که بتونه توی این سطح تکثیر و پخشش کنه! فهمیدن بعضی چیزا اصلا سخت نیست. چشممونو وا کنیم می بینیم. یادش بخیر بیتی از یکی از اس ام اسای جمعه یه بار این بود:

بیاتاراست باشدعاقبت سوگندهای ما

که"میبینیم"بگیردجای"میگویند"های ما

تازه از این هم که بگذریم ظاهرا سعید تاجیک که در پی اهانت به فرزند آقای هاشمی دستگیر شده بود آزاد شد. یکی از مقامات مسئول در طی مصاحبه ای علت این مهم رو ابراز ندامت و پشیمانی خود فرد از کارش دونسته و گفته که خصوصا این پشیمانی در طی ابراز نظر منفی مقام معظم رهبری تشدید شده. کلا کاری به اینکه چرا دستگیر شد و آیا باید دستگیر میشد یا حالا که شد باید آزاد میشد یا نه ندارم. اما اگر کارگردان هم ابراز پشیمونی کنه و به همین منوال هم آزاد شه پس دیگه کلا همه چیز حل و آرومه و همه هم خوشحالن... یعنی عملا هیچی! و این یعنی راه برای آینده باز تر از گذشته!

پنجم اینکه فکر نمیکنم با توهینی که به برخی سران عرب که قطعا افراد کم نفوذی نیستن و انتصابشون به سران مخالف امام عصر تو عرصه بین المللی اون هم تو این شرایط خاص دست آورد مثبتی داشته باشه. فکر نمیکنیم این سی دی ها و مطالب که چند هفته شاید مهمترین خبرگزاری ها بهش پرداختن، به دست اونها هم برسه و با خبر شن؟ کاری ندارم. قطعا عملکرد غلط پادشاه اردن و عربستان و اصولا سران عربی که جز نفت زیر پا و هواپیما امریکایی بالا سر به چیزی فکر نمی کنن جای شبهه نداره. ما هم مخالفیم. اصلا واقعا هم ممکنه عبدالله همین عبدالله و سفیانی هم همون باشه. بحث اینجا نیست. این مهم و جای دیگه ای باید بررسی کرد.اما اگه این برنامه ها به حساب شیعه گذاشته شه. اگه این سی دی نماد اعلان جنگ ایران به عنوان یگانه حکومت شیعی و مهمترین پایگاه حامیان تشیع جهان به حساب بیاد.اون موقع تو بحرین چه بلایی سر شیعیان میارن؟ شیعیان خودشون حالا بماند. جالبه ببینیم صدای چه کسایی این روزا دراومده...

کیهان : این روزها، تهیه یک فیلم به اصطلاح مستند با عنوان «ظهور نزدیک است» و توزیع رایگان و گسترده آن در سطح کشور- سی دی- به یکی از مسائل بحث انگیز تبدیل شده است. این فیلم که دست اندرکاران تهیه و تولید آن کوشیده اند نام و نشان و رد پای مشخصی از خود باقی نگذارند- و البته کیهان از هویت و انگیزه آنان باخبر است- از یکسو با مخالفت شدید و هشدار مراجع عظام تقلید و عالمان و کارشناسان برجسته دینی روبرو شده است و از سوی دیگر زمینه ای برای سوءاستفاده دشمنان فراهم آورده است...

ولی برخی از شواهد و قرائن موجود، نه فقط جایی برای خوش بینی باقی نمی گذارد، بلکه متاسفانه این احتمال را قوت می بخشد که فیلم یاد شده یک ترفند تبلیغاتی است و با هدف زمینه سازی انتخاباتی برای یک جریان منحرف سیاسی تولید و توزیع شده است. جریان مرموز و مشکوکی که چندان ناشناخته نیست و طی سال های اخیر، بارها از نام مبارک مراد غایبمان، حضرت بقیه الله الاعظم-ارواحنا لتراب مقدمه الفداء- سوء استفاده کرده و می کند و دراین باره گفتنی هایی هست؛...
تهیه کنندگان سی دی موسوم به «ظهور نزدیک است» بیشترین تلاش خود را به انطباق شخصیت «شعیب بن صالح» با آقای دکتر احمدی نژاد اختصاص داده اند که صرفنظر از شخصیت مردمی و قابل احترام آقای احمدی نژاد باید گفت:
الف: بررسی ها و تحقیقات مستند اسلام شناسان و عالمان برجسته دینی نشان می دهد در مجموعه احادیث و روایات، فقط 17 حدیث درباره «شعیب بن صالح» نقل شده است که غیر از 3 روایت، بقیه از طریق علمای عامه و اهل سنت روایت شده. و از 3 حدیثی که راویان شیعه نقل کرده اند، دو حدیث، فاقد رجال معتبر و اهل ثقه است و تنها یک حدیث که از حضرت امام رضا علیه السلام نقل شده مورد پذیرش قرار گرفته که در آن روایت نیز فقط به نام شعیب بن صالح و این که از یاران حضرت امام زمان- ارواحنا له الفداء- و از طایفه «بنی تمیم» است، اشاره شده و دیگر هیچ! (از تحقیقات مستند مرکز تخصصی مهدویت حوزه علمیه قم با ذکر اسناد مربوطه). اکنون باید پرسید ویژگی ها و خصوصیاتی را که تهیه کنندگان سی دی «ظهور نزدیک است» به شعیب بن صالح نسبت داده و آن را در انطباق با آقای احمدی نژاد می دانند، از کجا آورده اند؟!
ب: بر فرض که آنچه در روایات غیرمعتبر درباره خصوصیات شعیب بن صالح آمده است، صحت داشته باشد! در این حالت، پرسش بعدی آن است که چه رابطه و مشابهتی میان ویژگی های «شعیب بن صالح» و «آقای احمدی نژاد» وجود دارد؟
تهیه کنندگان فیلم به اصطلاح مستند «ظهور نزدیک است» برای انطباق این خصوصیات به استدلال های دم دستی و متأسفانه بی پایه و اساسی متمسک شده اند. به عنوان مثال می گویند در روایات - همان روایات که شرح آن گذشت- آمده است که شعیب بن صالح یک فرمانده نظامی است و برای انطباق این ویژگی با آقای دکتر احمدی نژاد، استدلال می کنند که ایشان هم در جنگ تحمیلی حضور فعال داشته است! و یا وقتی در روایات مورد اشاره، شعیب بن صالح را با دکتر احمدی نژاد همنام نمی بینند، به این تفسیر من درآوردی متوسل می شوند که «شعیب» در لغت، مصغر - کوچک شده- کلمه «شعب» است و شعب به معنی مردم و خلق است و از آنجا که آقای احمدی نژاد یک رئیس جمهور مردمی است، بنابراین باید همان شعیب بن صالح باشد! این تفسیر به رای در حالی است که حتی در تفسیر آیات شریف قرآن نیز، ظاهر آیه، «سندیت» و «حجیت» دارد و کسی نمی تواند مفهوم و تفسیری را به آن نسبت بدهد که باظاهر آیه، مغایرت داشته باشد. بنابراین اگر مقصود از شعیب بن صالح، همان آقای احمدی نژاد بود باید نام ایشان در روایت می آمد و حال آنکه نام آقای احمدی نژاد «محمود» است و نام پدر مرحوم ایشان نیز «صالح» نبوده است. مطابق فرمول من درآوردی تهیه کنندگان سی دی یاد شده می توان گفت «سید» در لغت به معنی «آقا» است. آیا با این حساب می توان نتیجه گرفت که مثلاً «سید یمنی» ذکر شده در روایات ظهور، می تواند «سید» به معنای «از نسل رسول خدا(ص)» نباشد؟!... و قس علیهذا... این چه نوع استدلالی است؟!

در سی دی «ظهور نزدیک است» با همان استدلال کذایی از «ملک عبدالله» پادشاه اردن به عنوان «سفیانی» یاد شده است که دشمن قهار حضرت صاحب الزمان- ارواحنا له الفداء- است و مطابق روایات معتبر اساساً برای جنگ با آن حضرت خروج می کند.
خب! حالا باید از تهیه کنندگان سی دی «ظهور نزدیک است» پرسید؛ در کجای روایات آمده است که «شعیب بن صالح» از «سفیانی» برای حضور در جشن های نوروزی دعوت می کند

تهیه کنندگان سی دی «ظهور نزدیک است» دست به اقداماتی زده اند که نشان می دهد این فیلم را با اغراض خاص و آلوده ای تهیه کرده اند. از جمله:...
...و فقط یکی از آن نمونه ها- حذف بخشی از کلام رهبر معظم انقلاب است. آنها در سی دی مورد اشاره برای اثبات نظر خود از کلام حضرت آقا مایه گذاشته و به نقل از ایشان آورده اند؛ «من با اطمینان کامل می گویم تحقق وعده الهی در راه است» و حال آن که رهبر معظم انقلاب بعد از اشاره به بیداری جهان اسلام می فرمایند؛
"من با اطمینان کامل می گویم این هنوز آغاز راه است و تحقق کامل وعده الهی یعنی پیروزی حق بر باطل و بازسازی امت اسلامی در راه است. نشانه این وعده تخلف ناپذیر در اولین و مهم ترین مرحله، پیروزی انقلاب اسلامی در ایران و بنای بلند آوازه نظام اسلامی بود. احساس هویت و تشخص در اقلیت های مسلمان در بیشتر کشورهای غربی همه و همه نشانه های آشکار پیروزی اسلام در هماورد با دشمنان یعنی در قرن 51 هجری است، ملت های مسلمان هنوز گردنه های دشواری پیش روی دارند"...
اشاره کردیم که طی 23 سال گذشته، از برخی شخصیت ها به عنوان «شعیب بن صالح» یاد شده بود، از جمله آیت الله هاشمی رفسنجانی، سردار رحیم صفوی و...البته هیچیک از کسانی که بر این باورها بودند مانند تهیه کنندگان سی دی «ظهور نزدیک است» برای اثبات نظر خود به تولید فیلم و توزیع گسترده آن در سطح کشور دست نزدند، بلکه تنها حدس و گمان خود را در محافل خصوصی مطرح می کردند و بدیهی است که نمی توان انطباق دهی آنان را ناشی از سوءنیت دانست و اگر چنین بود و قصد و غرض خاصی را دنبال می کردند، به تهیه فیلم و آسمان ریسمان کردن های آنچنانی روی می آوردند.
به نظر می رسد فیلم «ظهور نزدیک است» یک ترفند سیاسی است که با هدف تبلیغات انتخاباتی برای یک جریان انحرافی تهیه و در سطح گسترده ای توزیع شده است. و تهیه کنندگان سی دی که از بی اعتمادی مردم نسبت به خود باخبرند، قصد داشته اند با توزیع گسترده آن ابتدا آقای دکتر احمدی نژاد را در اذهان عمومی همان «شعیب بن صالح» معرفی کنند و بعد در دوران انتخابات مجلس، ریاست جمهوری و یا... با استناد به این که از افراد نزدیک به آقای احمدی نژاد و مورد وثوق و اطمینان ایشان هستند، لیست نامزدهای مورد قبول خود برای مجلس و یا نامزد ریاست جمهوری مورد نظر خود را، نامزد و نامزدهای مورد تایید حضرت بقیه الله الاعظم- ارواحنا له الفداء- جا بزنند!!
خوشبختانه دیروز حجت الاسلام والمسلمین آقاتهرانی، نماینده مجلس شورای اسلامی از مخالفت آقای دکتر احمدی نژاد با معرفی ایشان به عنوان شعیب بن صالح خبر دادند که از رئیس جمهور محترم جز این نیز انتظاری نمی رفت.

/ 6 نظر / 17 بازدید
محمد رضا(مزاحم همیشگی)

اول سلام موضوع مطلبی که نوشتی تاثیر گذاره به همین جهت تشکر میکنم ولی با خوندن این مباحث من بیشتر ذهنم به این نکته جلب میشه که سکوت بعضی از دوستان که اشاره کردی ناشی از چی میتونه باشه,راستش من خودم توی این مدت با خیلی ها بحث کردم,برام جالب بود که دغدغه ذهن خیلی ها الان مسائل مصر و تونس و بحرین و... بود, یه عده ای هم که اصلا معتقد به این بودن که راجع به این موضوع بحث کردن اشاعه فحشاست!!! من که شخصا کم آوردم!!!!! اما این موضوع و موضوعاتی از این دست, به نظر من وقتی قرار نباشه فضا عقلانی باشه و آدم ها باید با احساساتشون داغ و سرد بشن,و وقتی قرار باشه یه آدم هایی بزرگ بشن هر کس به اندازه ی فهمش این کار رو می کنه یکی فیلم می سازه,یکی خاطره میگه, یکی شعر میگه و... این که یه عده پشت صحنه هستن رو هم کاملا قبول دارم,منتها این عده تا کجا هستن رو سرش حرف دارم که اینجا جاش نیست!!!! آخر حرفم هم به نظرم گفتن این نکته ضروریه(چون حرف دل خودمه):من تا مدت ها فکر میکردم امام حسن خیلی مظلومه,اما چند وقته به این رسیدم از امام حسن مظلوم تر امام زمانه,حداقل امام حسن حضور داشت که حرفش رو بزنه,اما امام زمان کلمات مجاز تموم شد

محمد رضا(مزاحم همیشگی)

راجع به سکوت بزرگان هم خیلی خیلی حرف دارم که فعلا جرئت گفتنش رو ندارم,بمونه انشاالله باهم (برای دل خودمون!!) صحبت می کنیم. به امید اینکه هممون بتونیم طوری زندگی کنیم که سرباز آقامون باشیم,ان شاالله

به ميعاد و محمدرضا

همين كه ما در مورد سكوت افراد پيش قضاوت كنيم علاوه بر اينكه خودش يه نوع تهمته و گناه. نسبت به اون شخص كينه و نفرت مياره. و بدتر از اون اينكه ديگران را هم تشويق به اين كار كنيم. ميبيني جقدر راحت ميتونيم گناه كنيم؟ (با هر توجيهي!)

doost bashid ba ham...

mojtaba hojatoleslami

سلام در ابتدا میخواهم به امام و تمام برادرن بسیجیم سلام گرمی بکنم. چند رور است که از بانک صادرات نمیتوانم پولم را بگیرم. گفتند تحت بر رسی‌ ۲ تا ۳ میلیون حسابها و گردآوری مشخصات صاحبان این حسابها هستند. تعجب می‌کنم چرا حتی از خودپرداز هم نمیتوانام پول بگیرم. شنیدم چندین میلیون دلار پول‌های بانک صادرات را آقایان دزدیدند و بانک مرکزی را هم تحریم کردند. آیا بانک مرکزی تحریم شده یا دزدیهای این آقایان وسعت گرفته؟ یا امام این احمدی‌نژاد و در و دسته‌اش را بندازید زندان تا دست از این دزدیها بر دارند. پول ما مقام زیاد ایشان و همبستگانشن را کور کرده است.«يَخْضَمُونَ مَالَ اللَّهِ خِضْمَةَ الْإِبِلِ نِبْتَةَ الرَّبِيعِ»(نهج‏البلاغه، خطبه 3) بعضي‌ها طوري از بيت المال مصرف مي‌كنند و آن قدر حيف و ميل مي‌كنند كه انگار شتر به علف تازه رسيده است.

میعاد

سلام دوست عزیز واقعا وبلاگ زیبایی داری [گل]