تقویم کربلا

یا رب الحسین علیه السلام بحق الحسین علیه السلام اشف صدرالحسین علیه السلام بظهور الحجه علیه السلام

سلام.

داشتم فکر می کردم دیدم قصه کربلا رو ذبح شده شنیدیم. خیلی شبا یه چیزایی از یه لحظه هایی و شاید حتی تقدم و  تاخرشون رو هم درست ندونیم. البته بعضیا اصولا اهل مطالعه مقتل هستن. اما خدایی سنگینه. دمشون گرم. دیدم بد نیست یه کلیتی از ماجرا رو با هم مرور کنیم. اصل ماجرا که نه در حد منه نه بلدم نه... ولی یه ترتیب تاریخی رو گذاشتم. اینکه هر روز توی این دهه چه اتفاقی افتاد و بعضا اینکه با چه حوادث دیگه ای توی تاریخ مقارن شده. اگر هم شد بعضی شبا یه ماجرای مفصل و با هم بخونیم.

این روزها هم جدا التماس دعا دارم از دوستان. بدون تعارف...


روز اول محرم الحرام آغاز سال
۱۴۳۱ قمری
آغاز ایام حسینی
ماجرای شعب ابیطالب علیه السلام
امام حسین علیه السلام در راه کربلا
۶۱
قمری.
قیام مردم مدینه علیه یزید
یورش ابرهه به مکه معظمه برای نابودی کعبه -
۵۳
سال پیش از هجرت

روز دوم محرم الحرام
ورود امام حسین علیه السلام به کربلا
نامه امام حسین علیه السلام برای اهل کوفه

روزسوم محرم الحرام
ورود عمر بن سعد ملعون به کربلا با
۴۰۰۰نفر.
خریداری بخشی از زمین کربلا به دست امام حسین علیه السلام . این زمین ها همان مکانی است که قبر مطهر در آن قرار دارد.

روز چهارم محرم الحرام
سخن پراکنی عبیداللّه‏ بن زیاد ملعون علیه امام حسین علیه‏السلام در مسجد کوفه و مسدود شدن راههای ورودی و خروجی کوفه به دستور او.
فتوای شریح قاضی به قتل امام حسین علیه السلام
ولادت قابیل
خراب شدن قصر نمرود

روز پنجم محرم الحرام
دعوت ابن زیاد از شیث ربعی فرمانده پیادگان عمر سعد ملعون برای جنگ با امام حسین علیه السّلام
اعزام سپاه ابن زیاد جهت ممانعت از حرکت مردم کوفه براى یارى امام حسین علیه‏السلام.

روز ششم محرم الحرام
دعوت حبیب بن مظاهر از طایفه بنی اسد برای یاری امام حسین علیه السلام

روز هفتم محرم الحرام
بستن آب بر امام حسین علیه السلام
نامه عبیدالله بن زیاد به عمر بن سعد مبنی بر سختگیری بر امام حسین علیه السلام

روز هشتم محرم الحرام
قحط آب در خیمه های حسینی
ملاقات امام حسین علیه السلام با ابن سعد ملعون

روز نهم محرم الحرام
تاسوعای حسینی
محاصره خیمه ها در کربلا
آمدن امان نامه برای فرزندان ام البنین علیها السلام و امتناع حضرت عباس علیه السلام و برادرانش از پذیرش امان نامه دشمن
صدور فرمان حمله عمومی به خیام امام حسین علیه السلام از سوی عمر بن سعد.
درخواست تاخیر جنگ از سوی امام حسین علیه السلام تا یک شب دیگر
آمدن لشکر تازه نفس به کربلا به دستور ابن زیاد
خطابه امام حسین علیه السلام برای اصحابشان.
ورود شمر بن ذی الجوشن به کربلا - سال
۶۱هجری قمری

روز دهم محرم الحرام
عاشورای حسینی- روز عزای آل الله علیهم السلام
پیوستن حربن یزید ریاحی به اباعبدالله الحسین علیه السلام و شهادت آن جناب رضی الله عنه
شهادت امام حسین علیه السلام و دیگر اصحاب علیهم السلام
غارت اموال حرم حسینی توسط لشکریان ابن زیاد.
به آتش کشیدن خیمه های آل الله
فرستادن راس مطهر امام حسین علیه السلام به کوفه در عصر عاشورا توسط خولی ملعون
قتل ابن زیاد در عاشورای
۶۷هـ به فرمان مختار
وفات ام سلمه
۶۲-۶۳
هـ.
برگزاری اولین مراسم رسمی عزای امام حسین علیه السلام به دستور معزالدوله دیلمی
۳۵۲
قمری.
بمب گذاری در حرم حضرت رضا علیه السلام توسط منافقین و شهادت
۲۷نفر سال ۱۴۱۵
قمری.

روز یازدهم محرم الحرام
حرکت کاروان اسرا از قتلگاه کربلا

روز دوازدهم محرم الحرام
دفن شهدای کربلا
ورود اهل بیت علیهم السلام به کوفه
شهادت حضرت سجاد علیه السلام بنابر قولی سال 95 قمری.

روز سیزدهم محرم الحرام
اسرای اهل بیت علیهم السلام در مجلس یزید علیه اللعنه والعذاب
انتشار خبر شهادت امام حسین علیه السلام در مدینه و شام

 

 

 

 

-----------------------------------------------------------------------------

آدم وقتی میره حرم یکم اگه توجه کنه ببینه جایی که پا گذاشته چه کسی قبلا توش اومده و چه بزرگی اونجاست ، دیگه ارزش اون محیط و فضا با یه در و دیوار معمولی واسش فرق میکنه. اما اگه این ت.جه رو نداشته باشه واقعا خیلی ساده از کنار همه چیز می کذره. انگار نه انگار.

این روزا و این شبا اگه بدونیم چند سال پیش چه اتفاقی افتاده و بر خاندان آل الله چه گذشته ... اون موقع است که دیگه گذران تک تک این لحظه ها با لحظه های دیگه واسمون فرق میکنه. خدا چشم دلمونو گوش دلمونو باز کنه. ان شاأالله...

نزول امام حسین علیه‏السلام به زمین کربلا روز پنجشنبه دوم محرم سال شصت و یک بوده است.در مقتل ابى اسحاق اسفراینى آمده است که: امام علیه‏السلام با یارانش سیر مى‏کردند تا به بلده‏اى رسیدند که در آنجا جماعتى زندگى مى‏کردند، امام از نام آن بلده سؤال نمود.

پاسخ دادند: «شط فرات» است.

آن حضرت فرمود: آیا اسم دیگرى غیر از این اسم دارد؟

جواب دادند: کربلا

پس گریست و فرمود: این زمین، به خدا سوگند زمین کرب و بلا است! سپس فرمود: مشتى از خاک این زمین را به من دهید، پس آن را گرفته بو کرد و از گریبانش مقدارى خاک بیرون آورد و فرمود: این خاکى است که جبرئیل از جانب پرودگار براى جدم رسول خدا آورده و گفته که این خاک از موضع تربت حسین است، پس آن خاک را نهاد و فرمود: هر دو خاک داراى یک عطر هستند!

در روایتى آمده است که آن حضرت فرمود: ارض کرب و بلأ، سپس فرمود: توقف کنید و کوچ مکنید! اینجا محل خوابیدن شتران ما، و جاى ریختن خون ماست، سوگند به خدا در این جا حریم حرمت ما را مى‏شکنند و کودکان ما را مى‏کشند و در همین جا قبور ما زیارت خواهد شد، و جدم رسول خدا به همین تربت وعده داده و در آن تخلف نخواهد شد.

و چون به امام حسین علیه‏السلام گفته شد که این زمین کربلاست، خاک آن زمین را بوئید و فرمود: این همان زمین است که جبرئیل به جدم رسول خدا خبر داد که من در آن کشته خواهم شد.

سپس اصحاب امام پیاده شدند و بارها و اثاثیه را فرود آوردند، و حر هم پیاده شد و لشکر او هم در ناحیه دیگرى در مقابل امام اردو زدند.در این روز حر بن یزید ریاحى نامه‏اى به عبیدالله بن زیاد نوشت و در آن نامه او را از ورود امام حسین علیه‏السلام به کربلا آگاه ساخت.

دعاى امام علیه‏السلام

امام علیه‏السلام فرزندان و برادران و اهل‌بیت خود را جمع کرد و بعد نظرى بر آنها انداخت گریست و گفت: خدایا! ما عترت پیامبر تو محمد صلى الله علیه و آله و سلم هستیم، ما را از حرم جدمان راندند، و بنى امیه در حق ما جفا روا داشتند. خدایا حق ما را از ستمگران بستان و ما را بر بیدادگران پیروز گردان.

ام کلثوم علیهاالسلام به امام علیه‏السلام گفت: اى برادر! احساس عجیبى در این وادى دارم و اندوه هولناکى بر دل من سایه افکنده است. امام حسین علیه‏السلام خواهر را تسلى داد.


سخنان امام علیه‏السلام

امام علیه‏السلام پس از ورود به سرزمین کربلا به اصحاب خود فرمود:

"الناس عبید الدنیا و الدین لعق على السنتهم یحوطونه ما درت معایشهم فاذا محصوا بالبلأ قل الدیانون.

مردم، بندگان دنیا هستند و دین را همانند چیزى که طعم و مزه داشته باشد، مى‏انگارند و تا مزه آن را بر زبان خود احساس مى‏کنند آن را نگاه مى‏دارند و هنگامى که بناى آزمایش باشد، تعداد دینداران اندک مى‏شود

نامه امام علیه‏السلام به اهل کوفه

امام علیه‏السلام دوات و کاغذ طلب کرد و خطاب به تعدادى از بزرگان کوفه که مى‏دانست بر رأى خود استوار مانده‏اند، این نامه را نوشت: «بسم الله الرحمن الرحیم از حسین بن على به سوى سلیمان بن صرد و مسیب بن نجبه و رفاعة بن شداد و عبدالله بن وال و گروه مؤمنین، اما بعد، شما مى‏دانید که رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم در حیات خود فرمود: هر کس سلطان ستمگرى را ببیند که حرام خدا را حلال نماید و پیمان خود را شکسته و با سنت من مخالفت مى‏کند و در میان بندگان خدا با ظلم و ستم رفتار مى‏نماید، و اعتراض نکند قولا و عملا، سزاوار است که خداى متعال هر عذابى را که بر آن سلطان بیدادگر مقدر مى‏کند، براى او نیز مقرر دارد، و شما مى‏دانید و این گروه (بنى امیه) را مى‏شناسید که از شیطان پیروزى نموده و از اطاعت خدا سرباز زده، و فساد را ظاهر و حدود الهى را تعطیل و غنائم را منحصر به خود ساخته‏اید، حرام خدا را حلال و حلال خدا را حرام کرده‏اند.

نامه‏هاى شما به من رسید و فرستادگان شما به نزد من آمدند و گفتند که شما با من بیعت کرده‏اید و مرا هرگز در میدان مبارزه تنها نخواهید گذارد و مرا به دشمن تسلیم نخواهید کرد، حال اگر بر بیعت و پیمان خود پایدارید که راه صواب هم همین است، من با شمایم و خاندان من با خاندان شما و من پیشواى شما خواهم بود؛ و اگر چنین نکنید و بر عهد خود استوار نباشید و بیعت مرا از خود برداشتید، به جان خودم قسم که تعجب نخواهم کرد، چرا که رفتارتان را با پدرم و برادرم و پسر عمویم مسلم، دیده‏ام، هر کس فریب شما خورد ناآزموده مردى است. شما از بخت خود رویگردان شدید و بهره خود را در همراه بودن با من از دست دادید، هر کس پیمان شکند، زیانش را خواهد دید و خداوند به زودى مرا از شما بى‌نیاز گرداند، والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته.»

امام علیه‏السلام نامه را بست و مُهر کرد و به قیس بن مسهر صیداوى داد تا عازم کوفه شود، و چون امام علیه‏السلام از خبر کشته شدن قیس مطلع گردید گریه در گلوى او پیچید و اشکش بر گونه‏اش لغزید و فرمود: «خداوندا! براى ما و شیعیان ما در نزد خود پایگاه والایى قرار ده و ما را با آنان در جوار رحمت خود مستقر ساز که تو بر انجام هر کارى قادرى.» و

سپس امام حمد و ثناى الهى را بجا آورد و بر محمد و آل محمد درود فرستاد و همان خطبه‏اى را که ما در منزل ذى حسم از آن بزرگوار نقل کردیم ایراد فرمود.

اظهارات یاران امام علیه‏السلام

پس از سخنان امام، زهیر بپاخاست و گفت: اى پسر رسول خدا! گفتار تو را شنیدیم، اگر دنیاى ما همیشگى و ما در آن جاویدان بودیم، ما قیام با تو و کشته شدن در کنار تو را بر ماندن در دنیا مقدم مى‏داشتیم.

سپس بریر برخاست و گفت: یا بن رسول الله! خدا به وسیله تو بر ما منت نهاد که ما در رکاب تو جهاد کنیم و بدن ما در راه تو قطعه قطعه شود و جد بزگوارت رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم در روز قیامت شفیع ما باشد.

و بعد، نافع بن هلال از جا بلند شد و عرض کرد: اى پسر رسول خدا! تو مى‏دانى که جدت پیامبر خدا هم نتوانست محبت خود را در دل‌هاى همه جاى دهد و چنانچه مى‏خواست، همه فرمان‏پ

/ 2 نظر / 44 بازدید
محمدرضا

سلام خیلی حال کردم خدا خیرت بده

حجت

سلام از ارائه اين مطالب ممنونم تقويم كربلا به صورت تصويري رو هم ميتوني از اينجا دريافت كني http://ketabmobile.com/?p=3810 موفقيت