داریم می رسیم


از سر پست قبلی محمد رضا بهم گفت از ماه رمضون بنویسم. خودم هم تو همین فکر بودم. بالاخره ماه پوشوندن  تمام خراب کاری های این یه سال رسید. شاید هم تمام این یه عمر. آره همین  یه عمری که دیگه تکرار نمی شه و راحت تر از هر چیزی هم هدرش می کنم.احساس که نه فکر میکنم اگه چیزی بخواد حواسمونو جمع کنه و دستمونو بگیره همون دلتنگیست. نمی دونم این دلتنگی چقدر گریبان گیرمونه. چقدر گرفتارمون کرده. چقدر گرفت ِ یارمون کرده. یه چند تا از نظرای خصوصی بچه ها رو بدون  اسم می گذارم ببینید. جالبه.

·         با خوندن متن ات به اندازه 10صفحه آ4 مطلب میاد تو ذهنم. ای کاش وقت داشتم و همش رو می نوشتم، نه برای تو بلکه برای خودم.می فهمم این که میگی دلتنگی، شاید باورت نشه ولی من هر روز که از خواب پامیشم فکر میکنم مدینه ام، و البته این باعث اتفاقات خنده داری هم شده تو خونه!یادم نیست مهدی اختری گفت یا علی سیف ال که گفتی سال بعد بریم مکه، نمیدونم میشه یا نه ولی خواهشا بعد کنکورت جدی بهش فکر کن و ببین چیکار میشه کرد که من واقعا محتاج ام برم ....

 

·    سلام. زیارتت قبول.زیارتم قبول.از دل تنگی گفتی.گفتم بگم معنی دلتنگی رو وقتی فهمیدم که رفتم مشهد.داشتم می ترکیدم وقتی نگاهم به گنبد افتاد و یاد نیم ساعتی افتادم که تو حرم امام جواد بودیم دلم خیلی ماه رمضون میخواد هر چند یه خبرهای بدی در مورد شب های قدر امسالم داره بهم میرسههر جا بودی شب قدر دعام کن.اصلا تو ماه رمضون دعام کن.سایت حاج آقا مجتبی رو سر بزن.والعاقبه لاهل التقوی والیقین

 

·         یا فرزان که گفته بود:

بدفرم حرف دل زدی....دیشب که زیر آسمون بودم تازه فهمیدم کدام آسمان پرستاره تر است...تازه فهمیدم چه بهشتی رفته بودیم و من قدرش ندانستم...انشاالله باز هم ارباب بطلبد سال بعد باهم کربلا....

 خلاصه الحمدلله همه گرفت ِ یارن. این چیزا  رو که می خوندم به ذهنم رسید که چه لحظه هاب قشنگبه وقتی دلت واسه خدا تنگ میشه. فکر کنم اون لحظه ها حسابی خدا منتظره ببینه ازش چی می خوای. کاش بعد سلامتی و ظهور امام زمان به یاد همدیگه هم باشیم. می گن دعا در حق بقیه چیزی ار سهم خودت کم نمی کنه. اگه به یاد هم باشیم همه با هم میریم بالا. صفای عبادت به جماعتشه. حتی اگه تو به مرز جغرافیایی نباشی...ولی به هم باشیم. به یاد هم.

بگذریم. الان دیگه تو سه روز آخر ماه شعبانیم. ماهی که واسه همه به خصوص واسه ما خیلی برکت داشت. زیارت ارباب و کلی از ائمه.

 تو کتابی به اسم " با امام در میهمانی خدا " صحبتی ار حضرت امام روح الله خوندم که فرموده بودند:

شما در این چند روزی که به ماه مبارک رمضان مانده به فکر باشید...از کردار و رفتار ناشایست خود استغفار کنید.اگر خدای نخواسته گناهی مرتکب شده اید قبل از ورود به ماه مبارک رمضان توبه نمائید...

من همیشه فکر می کردم ما دم اذان مغرب که خدا گفته کلی نفر رو - که به قول آقا امجد این عددا عدد کثرته – از جهنم آزاد میکنه بخشیده میشیم یا شب قدر. یعنی اون موقع وقت استغفار و توبه است. اما امام میگن همین قبل از ورود به ماه رمضان توبه کنید که پاک وارد ماه بشید. یعنی ورود به ماه رمضان از همین شعبان شروع میشه نه از سحر اول ماه.

در جایی خوندم که در ماه شعبان امام زین العابدین علیه السلام اصحاب خود را جمع می کرد و می فرمود: «معاشر اصحابی اتدرون ای شهر هذا؟ هذا شهرشعبان و کان رسول الله(ص) یقول: شعبان شهری. الا فصوموا فیه محبه لنبیکم و تقربا الی ربکم، فوالذی نفس علی بن الحسین بیده، سمعت ابی الحسین یقول: سمعت امیرالمومنین(ع) یقول: من صام شعبان محبه لنبی الله و تقربا الی الله عزوجل، احبه الله عزوجل و قربه من کرامته یوم القیامه و اوجب له الجنه ».

یاران من! می دانید این چه ماهی است؟ این ماه شعبان است که رسول خدا(ص) می فرمود: شعبان ماه من است، پس در آن روزه بگیریدبه خاطر محبت و دوستی پیامبرتان و برای تقرب به پروردگارتان،به همان خدایی که جان علی بن الحسین در دست اوست از پدرم حسین بن علی(ع) شنیدم که امیرالمومنین علیه السلام می فرمود: هر که به خاطر محبت پیامبر و برای تقرب به خدای عزوجل ماه شعبان راروزه بدارد، خداوند او را دوست خواهد داشت و به کرامتش در روزرستاخیز نزدیک خواهد کرد و بهشت را بر او واجب خواهد گردانید.

یکی از مهمترین اعمال سه روز آخر شعبان هم روزه گرفتن این سه روزه. خیلی سازنده است. الیته به نظرم غیر از همه ویژگیهای این سه روز روزه واقعا تمرین خوبی واسه ماه رمضان هم هست.

رسول خدا(ص) در روایت مفصلی درباره این دو ماه می فرماید:

«شعبان شهری و رمضان شهر الله عزوجل فمن صام شهری کنت له شفیعا یوم القیامه و من صام شهر الله عزوجل آنس الله وحشته فی قبره و صل وحدته و خرج من قبره مبیضا وجهه آخذا الکتاب بیمینه و الخلد بیساره حتی یقف بین یدی ربه عزوجل فیقول: عبدی فیقول لبیک سیدی. فیقول عزوجل: صمت لی؟ فیقول: نعم یا سیدی فیقول تبارک و تعالی: خذوا بید عبدی حتی تاتوا به نبیی فاوتی به فاقول صمت شهری فیقول نعم فاقول له: انا اشفع لک الیوم قال فیقول الله عزوجل اما حقوقی فترکتها لعبدی و اما حقوق خلقی فمن عفا عنه فعلی عوضه حتی یرضی. قال النبی فآخذ بیده حتی انتهی به الی الصراط فاجده زحفا زلقا لایثبت علیه اقدام الخاطئین، فآخذ بیده فیقول لی صاحب الصراط: من هذا یا رسول الله؟ فاقول هذا فلان باسمه من امتی، کان قد صام فی الدنیاشهری ابتغاء شفاعتی و صام شهر ربه ابتغاء وعده، فیجوز الصراطبعفو الله عزوجل حتی ینتهی الی باب الجنه فاستفتح له فیقول رضوان ذلک الیوم امرنا ان نفتح الیوم لامتک.

قال ثم قال امیرالمومنین(ع):

صوموا شهر رسول الله(ص) یکون لکم شفیعا و صوموا شهر الله تشربوا من الرحیق المختوم و من وصلها بشهر رمضان کتب له صوم شهرین متتابعین ».

شعبان ماه من است و رمضان ماه خدای عزوجل. پس هر که ماه مراروزه بدارد، در روز قیامت شفیعش خواهم بود و هر که ماه خدا راروزه بدارد خداوند در قبرش وحشتش را از بین می برد و او رامانوس می سازد و تنهائیش را می زداید و هرگاه از قبرش خارج شودبا روی سفید و در حالی باشد که در دست راستش کتابش را گرفته وجاودانگی را در دست چپش و می آید تا در برابر خدای عزوجل قرارگیرد پس خداوند به او می فرماید: بنده ام! پاسخ می دهد: لبیک یامولای من! خداوند می فرماید: به خاطر من روزه گرفتی؟

عرض می کند: آری مولای من، پس خداوند تبارک و تعالی می فرماید::

(ای فرشتگانم) دست بنده ام را بگیرید و او را نزد پیامبرم بیاورید. پس او را به حضور رسول خدا می رسانند. پس من به اومی گویم: ماه مرا روزه گرفتی؟ (شاید مقصود جزئی از ماه شعبان باشد نه همه اش) می گوید: آری! پس من به او می گویم: من امروزشفاعتت می کنم.

سپس خدای عزوجل می فرماید: اما من از حقوق خودم به خاطر بنده ام گذشتم و اما حقوق دیگر بندگانم که بر گردن او هست، هر که ازاو بگذرد و عفوش کند، من آنقدر تعویضش می کنم تا راضی گردد.

رسول خدا(ص) فرمود:

پس من دست او رامی گیرم تااینکه او را به صراط می رسانم، پس آن راصاف ولغزنده می یابم که گامهای خطاکاران برآن ثابت نشود و بلغزد،پس من دست او را می گیرم، فرشته موکل به صراط می گوید: ای رسول خدا، این کیست؟ می گویم: این فلان است (اسمش را می آورم) او درماه من (شعبان) به خاطر دریافت شفاعتم، روزه گرفته و ماه خدا(رمضان) را به خاطر وعده الهی روزه گرفته، پس در بهشت را برای او می گشایم و رضوان (فرشته بهشت) می گوید که در آن روز به ماامر می شود که در بهشت را بر امتت بگشائیم.

سپس امیرالمومنین(ع) فرمود: ماه رسول خدا را روزه بدارید تادر روز رستاخیز شفیعتان باشد و ماه خدا را روزه بگیرید تا ازرحیق مختوم (شراب گوارای بهشتی) بیاشامید و هر که ماه شعبان را به ماه رمضان بپیوندد، برای او پاداش دو ماه پی در پی نوشته شود.

و البته به طور خاص در مورد روزه سه روز آخر ماه شعبان هم امام صادق (ع) فرمودند:

«من صام ثلاثه ایام من شعبان وجبت له الجنه و کان رسول الله صلی الله علیه و آله شفیعه یوم القیامه » هر که سه روز از ماه شعبان را روزه بدارد، بهشت برای او واجب گردد و رسول خدا درروز قیامت شفیعش خواهد بود.

 در آخر هم اینکه ما بعضی وقتا شاید حال یه سری اعمال و نداشته باشیم. اون وقت واسه خودمون تو جیهش می کنیم که حاجی دلت پاک باشه. سیمت وصل باشه. اینا همش اسبابه نه هدف و هزار و یک دلیل دیگه که شاید... اما شاید دلیل اینکه بعضی وقتا اهل اعمال نیستیم اینه که یا دلمون جای دیگه ای که نباید گیره. یعنی دلبستگی غیر خدایی داریم. یا اعمال به نظرمون سخت میاد. و یا فکرمون مشکل داره. باید ببینیم کجای کارمون میلنگه و مشکل کجاست. از خدا بخوایم کمکمون کنه همونو حل کنیم. اون موقع با همین اعمال به ظاهر بعضا سخت کلی صفا می کنیم. اما حالا به هر حال در روایتی اگر اشتباه نکنم از امام رضا (ع) خوندم که فرمودند: هر که سه روز از آخر ماه شعبان روزه بدارد و به ماه مبارک رمضان وصل کند حق تعالى ثواب روزه دو ماه متوالى براى او بنویسید... مگذار در دل خود کینه کسى را مگر آنکه بیرون کنى و مگذار گناهى را که مى کرده اى مگر آنکه ترک کنى و از خدا بترس و توکّل کن بر خدا... و بسیار بخوان در بقیّه این ماه این دعا را:

اَللّهُمَّ اِنْ لَمْ تَکُنْ غَفَرْتَ لَنا

خدایا اگر در آن قسمت از ماه شعبان که گذشته

فیما مَضى مِنْ شَعْبانَ فَاغْفِرْ لَنا فیما بَقِىَ مِنْهُ

ما را نیامرزیده اى در آن قسمت که از این ماه مانده بیامرزمان

اینم واسه اینکه اگه خیلی سر حال نبودیم همین کار ساده رو انجام بدیم.

یاد هم باشیم. خصوصا بچه های کربلا. میعادگاه سوممون بودا.یادمون نره.

یا علی...

 

 

/ 1 نظر / 17 بازدید
رضا

سلام داداش این شعر یادآور هیئت دروه بود که شیخی به نام شیخ محمود صنیعی میومد و منبر میرفت به دلم افتاد تا بنویسم حالا که بحث دل زیاد شده عجب دردسری شده این دل.خیلی مواظبت ازش تو این دنیا سخت شده ای یک دله و صد دله دل یک دله کن مهر دگران را ز دل خود یله کن ماه رمضان هم میاد و میره مگه زیارت رفتنمون تموم نشد؟خدا کنه از این ماه استفاده لازمو انجام بدیم و رفقامون هم یادمون باشند . یا حق