آخرالزمان

مرحوم شیخ صدوق و برخى دیگر از بزرگان آورده اند:
روزى حضرت امیرالمؤمنین ، امام علىّ علیه السلام در جمع بسیارى از مردم سخنرانى مى نمود؛ در ضمن فرمایشات خود، خطاب به مردم کرد و اظهار داشت :
اى مردم ، پیش از آن که من از بین شما رحلت نمایم و مرا از دست دهید، آنچه مى خواهید سؤال کنید و جویا بشوید تا از علوم من بهره مند گردید.
از بین افراد جمعیّت ، شخصى به نام صعصعه بن صوحان از جاى برخاست و سؤ ال کرد: یا امیرالمؤمنین ! دَجّال چگونه و در چه زمانى خارج مى شود؟
امام علىّ علیه السلام در جواب فرمود: پیش از خروج دجّال ، علائم و نشانه هائى است که یکى پس از دیگرى ظاهر و واقع خواهد شد، از آن جمله :
مردم نسبت به نماز بى توجّه شده و کارهاى دنیا و امور شخصى را در أولویّت قرار مى دهند، نسبت به امانت بى اعتنا گشته و سهل انگارى مى کنند، دروغ و دروغ گوئى را حلال و توجیه مى نمایند؛ و نیز رباخوارى شایع و عادى گردد.
مردم ساختمان ها را محکم و مجلّل بنا مى کنند، دین و احکام شریعت را با دنیا و اموال آن مبادله مى نمایند، افراد سفیه و بى خرد براى اجراء امور جامعه برگزیده مى شوند، زنان در مسائل مختلف مورد مشورت قرار مى گیرند، دید و بازدید خویشاوندان با یکدیگر قطع مى گردد.
و پیروى از تمایلات و هواهاى نفسانى انجام مى پذیرد؛ و خونریزى ، عادى و ساده گردد، حلم و بردبارى مذموم و به ظلم و تجاوز فخر و مباهات شود.
رؤ ساء و حکماء، اشخاصى فاجر و فاسق باشند، کارگزاران و گردانندگان امور جامعه ، افرادى ظالم و بى باک خواهند بود؛ و عارفان عالم ، نسبت به دین خائن باشند؛ قاریان ، قرآن را وسیله معاش و خودنمائى قرار دهند، شهادت و گواه ناحقّ رایج گردد، تهمت و ارتکاب گناه عادى و ساده باشد.
قرآن را فقط زیبا بنویسند و زیبا بخوانند (بدون آن که توجّهى به معنا و محتواى آن داشته باشند؛ و نیز بدون آن که در امور زندگى و موقعیّت کارى خود، مورد عمل قرار دهند)، مساجد و عبادتگاه ها مزیّن و مجلّل ولى بى محتوا باشد، دل ها از یکدیگر جدا و بلکه مخالف همدیگر گردند، عهد و وفا اهمیّتى نداشته ؛ و زن ها با مردان در امور اقتصادى و تجارى مشارکت نمایند.
افراد فاجر و فاسد بجهت ایمنى از شرّشان مورد احترام قرار مى گیرند، دروغ گویان تصدیق و تاءیید مى شوند، هرکس نسبت به دیگرى بدبین و مشکوک مى باشد؛ و به همدیگر جسارت و توهین روا داشته و انجام مى دهند، زنان سوار اسب مى شوند؛ و همچنین از جهت قیافه ، زنان و مردان شبیه یکدیگر مى گردند.
براى هر قضیّه و جریانى شهادت دهند، بدون آن که در جریان امر و یا از واقعیّت خبر داشته باشند و یا بدانند که حقّ با کیست .
مردم احکام و مسائل دین را مى آموزند نه براى دین ، بلکه براى دنیا و معاش ، آن ها دنیا و متعلّقات آن را باارزش و عظیم بدانند؛ ولى آخرت را بى ارزش و هیچ محسوب نمایند.
گرگان صفتان ، لباس میش بر تن کنند؛ ولى دل ها و درون آن ها متعفّن و فاسد باشد.
سپس حضرت امیرالمؤمنین علىّ صلوات اللّه علیه افزود:
در یک چنین زمانى هرکس و هر مؤمنى به دنبال پناهگاهى مى گردد؛ در آن هنگام دجّال ظهور و خروج مى کند، در حالى که چشم راست ندارد و چشم چپش در پیشانى او همچون ستاره صبح مى درخشد، در پیشانیش نقش کافر مى باشد. 

-------------------------------------
دیشب زمانی شد برای دیدن هم حلقه ای های قدیم. که اگر سر و سامانمان هم برود یادشان هیچ و قت...

/ 3 نظر / 22 بازدید
یک انسان

سلام. با تشکر از مطالبتون. من به شخصه شیفته ی رفتار و عقاید علی(ع) هستم ولی بعضی نکات ذکر شده در این مطلب کمی من رو متعجب میکنه از جمله نکاتی که راجع به زنان ذکر شده!خواستم بدونم آیا شان اجتماعی زنان انقدر از دید ائمه پایینه؟ یا حقوق برابر اجتماعی حتی به شکل صحیحش برای زنان و مردان صحت نداره؟ یا اینکه این مطلب چقدر معتبره از لحاظ راوی و...!

یک انسان

سلام. با تشکر از مطالبتون. من به شخصه شیفته ی رفتار و عقاید علی(ع) هستم ولی بعضی نکات ذکر شده در این مطلب کمی من رو متعجب میکنه از جمله نکاتی که راجع به زنان ذکر شده!خواستم بدونم آیا شان اجتماعی زنان انقدر از دید ائمه پایینه؟ یا حقوق برابر اجتماعی حتی به شکل صحیحش برای زنان و مردان صحت نداره؟ یا اینکه این مطلب چقدر معتبره از لحاظ راوی و...!

یک انسان

این جملات چه معنایی میده؟ زنان در مسائل مختلف مورد مشورت قرار مى گیرند، و زن ها با مردان در امور اقتصادى و تجارى مشارکت نمایند. زنان سوار اسب مى شوند؛ آیا این نکات به عنوان نکاتی منفی در مورد آخرالزمان مطرح شده؟ من صرفا سوال کردم هنوز نتیجه گیری نکردم! و سوالم نوعی استفهام انکاریه چون واقعا بعید میدونم که این نظر ائمه باشه!