جمعه شبی منتظر لیله قدریم

سلام.

دیگه بیش از نیمی از ماه رمضان گذشت و شاید وقت خوبیه که ببینیم چی کار کردیم و چی گیرمون اومد. اصلا ببینیم کاری کردیم که چیزی گیرمون بیاد یا نه؟ وقت خوبیه ببینیم چقدر استفاده کردیم. البته نه فقط به این دلیل که اگه راضی نیستیم بیشتر بدوییم. بیشتر سعی کنیم. که البته همین دلیلم کافیه. اما شاید نشه خیلی تغییر زیادی ایجاد کرد. به یه روز دو روز نیست که. مگه شب قدر فرجی بشه که در ادامه بیشتر راجع  به شبای قدر می نویسم. از طرف دیگه ایام ایام بخششه و هنوز هم هر شب تعداد زیادی از جهنم آزاد میشن. اما کلا میگن یه سال باید سعی کنی و مراقب باشی تا از یه ماه رمضان بتونی استفاده کنی. باید یه سال و یه ماه رمضان مراقب باشی تا بتونی از شب قدر استفاده کنی. هر چند خدا از هر کس به قدر ظرفیتش انتظار داره. اما بیشتر از اونی که لایق باشه بهش میده. به هر حال حواسمون به گذر تلخ دقیقه ها باشه و یاد امام زمان و همدیگه باشیم.

تو این ایامی که گذشت بیشتر در مورد چه کار کردن در ماه رمضان و اینا خوندیم. از این که قبل از ورود به ماه رمضان در ماه شعبان چه کنیم. ائمه چه کردند و چه توصیه هایی داشتن تا خود خطبه شعبانیه حضرت رسول و فرمایشات حضرت امام در مورد فرازهایی از این خطبه. از اینکه رمضان به چه معناست و مناسبت های مختلفی که تو این ماه بوده. وفات حضرت خدیجه و میلاد امام حسن مجتبی (ع) تا روز جاری شدن خطبه عقد اخوت و  ماجراهای مربوط به صدر اسلام و خلاصه شان نزولش تا اینکه تو عقد اخوت باید دنبال چی باشیم و خدا چی می خواد. از خوبیها و سفارشات ویژه در مورد تلاوت قرآن در این ماه و از حجابهای درک قرآن از دید جضرت امام تا خیلی چیزای دیگه که نه من حال نوشتنشونو دارم نه شما خوندنشونو...

اما اون چیزی که در پیش رو داریم و از همه چیزم مهم تره شب قدره. شبهای قدره. من خودم همیشه از فلسفه شب قدر سوال داشتم. خیلی جاها خیلی کسا خیلی چیزا گفتن. از اینکه شب قدر شب بزرگیه و قرآن در اون نازل شده و ... اما خیلی اینا بهم نمی جسبید.. حداقل واسم جامع و کافی نبود. چرا اون شب یا شبای خاص. واسه چی؟  دلیلش چیه و از کجا اومده؟ کلا باید چی کار کرد؟ جوشن کبیر و 100 رکعت نماز قضا و قرآن به سر گرفتن و دعا؟ یا چیزای دیگه؟ از ما چی خواستن؟ درستش چیه؟ نه اونی که عادی شده و همه انجامش میدن... تا اینکه یکی دو سال پیش کتابی خوندم به اسم " شب قدر و استجابت دعا". این کتاب کلا در مورد فلسفه شب قدر و اینکه از ما چی خواستن و ... نوشته شده. مطالب مطرح شده در کتاب مباحث سلسله جلسات اخلاقی مرحوم آیت الله سید مرتضی شبستری هست. سبک سخنرانی های ایشون کلا اینجور بوده که آیه یا آیاتی از قرآن رو به عنوان مرجع در نظر می گرفتن و با استفاده از قران و احادیث و روایات در مورد موضوع مورد نظر بحث می کردند. در این کتاب سخنرانیهایی از ایشون در مورد شبهای قدره که یکم در مورد برخی مباحثش در بالا گفتم. بحث ایشون کلا تفسیریه. من خودم کلنجار رفتم تا یه جاهاییشو بفهمم. در طی این چند شب که تا شبای قدر مونده سعی میکنم خلاصه هایی از کتاب رو بنویسم. امیدوارم هم من بتونم درست این کارو انجام بدم هم تا شبای قدر مطلب تموم شه. چون یکم هم تنبلیم خیلی حال زیاد نوشتن ندارم. البته اینجوری دوستان هم راحت تر می تونن بخونن. اما اگر کسی هم خواست کتاب رو خودش بخونه که خیلی هم نیست (170 صفحه است تقریبا) مشحصات کتاب اینه:

شب قدر و استجابت دعا

از سلسله درسهای حضرت آیت الله سید مرتضی شبستری

انتشارات اطلاعات

گردآورنده: سید مهدی شبستری

 

من هم خودم همونجور که گفتم خلاصه مباحث این کتاب رو در این شبهای باقی مانده می گذارم. اما چون مباحث سلسله واره بهتره پشت سر هم خونده بشه. واسه همینم احتمالا هر شب یه قسمتیشو اگر برسم بگذارم. ان شاءالله از فردا شروع می کنیم.

امروز هم جمعه است. الان تقریبا یک سال و نیم دو سالی از اس ام اسای جمعه ها میگذره. خدا رو شکر. دوستان هم الحمدلله تو این مدت کم و بیش تو این زمینه کمک کردن. اجرشون با خود آقا امام زمان. کم کم ایام داره تکراری می شه. جمعه پیش یکی از اس ام اسای پارسال همین موقع ها رو گذاشتم. واسه یاد ایام بد نیست. تو همین ماه رمضون پارسال هم یکی دیگه از جمعه ها اس ام اسمون این بود:

جمعه شد باغ و بهار دل زهرا نظری               راه خود کی شود از کوی فقیران سپری؟

رمضان آمده ای کاش فقط یک لحظه              با ما هم بنشینی...افطاری...سحری...

تا دوباره قسمت امسالمون چی باشه.

التماس دعا.

یا علی...

/ 3 نظر / 7 بازدید
اهل فوز

سلام لطفا زودتر در باره ی شب قدر مطلب بذارید،دیگه چیزی باقی نمونده،انشا الله که استفاده کنیم التماس دعا،به خصوص در شب قدر[گل]

سید احمد

سلام کسی که علی(ع) ندارد ، اصلا هستی ندارد. به روزم یا علی