لیله الرغایب

امشب فرشتگان بر زمین نزول می کنند
امشب، 28خرداد 1389 مصادف با اولین پنجشنبه ماه رجب، لیله الرغائب، به معنی شب آرزوهاست.

پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) درباره عظمت و فرصت ماه رجب فرموده اند: ماه رجب، ماه استغفار امت من است. پس در این ماه بسیار طلب آمرزش کنید که خدا آمرزنده و مهربان است. همچنین فرموده اند: خداوند متعال در آسمان هفتم فرشته‌ای به نام داعی قرار داده است هرگاه ماه رجب فرا رسد آن فرشته دعوت کننده هر شب تا به صبح گوید: خوشا به حال کسانی که به ذکر الهی مشغولند خوشا به حال کسانی که با میل و رغبت تمام رو به سوی درگاه خدا آرند و خداوند می‌فرماید: من همنشین کسی هستم که با من همنشین باشد و مطیع کسی هستم که فرمان مرا ببرد و آمرزنده‌ام کس را که از من طلب آمرزش کند این ماه رجب ماه من، بنده هم بنده من و رحمت هم از آن من است. هر کس مرا در این ماه بخواند پاسخ مثبت دهم و هر کس از من چیزی بخواهد به او عطا کنم و هر کس از من هدایت جوید، هدایتش کنم و من این ماه را وسیله ارتباط بین خود و بندگانم قرار داده‌ام پس هر کس به آن چنگ زند به من می‌رسد.

همچنین پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) فرموده اند: هر کس یک روز از ماه رجب را روزه بگیرد، موجب خشنودی خدا می شود و غضب الهی از او دور می گردد و دری از درهای جهنم بر روی او بسته می شود.

 

اولین شب جمعه ماه رجب (لیله الرغائب – شب آرزوها)

اولین شب جمعه ماه رجب را لیلة الرغائب نامند. در این شب ملائک بر زمین نزول می کنند.

حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه و آله درباره امشب می‌فرمایند: از اولین شب جمعه ماه رجب غافل نشوید فرشتگان آن را لیله الرغائب می‌نامند. چرا که وقتی یک سوم از شب گذشت هیچ فرشته‌ای نیست مگر اینکه در کنار کعبه شریف آید آنگاه خداوند نظر مرحمت به آنان کند و فرماید: فرشتگانم هر چه خواهید از من بخواهید.

فرشتگان گویند: بار الها حاجت و خواسته ما آن است که روزه داران ماه رجب را بیامرزی خداوند خداوند متعال فرماید: آمرزیدم برای این شب نمازی از رسول خدا(صلی الله علیه و آله) ذکر شده است که فضیلت بسیاری دارد و بدین قرار است:

نماز اولین شب جمعه ماه رجب:

چون شب جمعه شد مابین نماز مغرب و عشاء دوازده رکعت نماز اقامه شود که هر دو رکعت به یک سلام ختم می شود و در هر رکعت یک مرتبه سوره حمد، سه مرتبه سوره قدر، دوازده مرتبه سوره توحید خوانده شود.

هنگامی که دوازده رکعت به اتمام رسید، هفتاد بار ذکر" اللهم صل علی محمد النبی الامی و علی آله" گفته شود.

پس از آن در سجده هفتاد بار ذکر "سبوحٌ قدوسٌ رب الملائکة والروح" گفته شود.

پس از سر برداشتن از سجده، هفتاد بار ذکر "رب اغفر وارحم و تجاوز عما تعلم انک انت العلی الاعظم" گفته شود. دوباره به سجده رفته و هفتاد مرتبه ذکر "سبوح قدوس رب الملائکة والروح" گفته شود.

در اینجا می توان حاجت خود را از خدای متعال درخواست کرد. ان شاء الله به استجابت می رسد.

 

فضیلت نماز اولین شب جمعه ماه رجب (لیله الرغائب):

پیامبر اکرم( صلی الله علیه و آله) در فضیلت این نماز می فرماید: کسی که این نماز را بخواند، شب اول قبرش خدای متعال ثواب این نماز را با زیباترین صورت و با روی گشاده و درخشان و با زبان فصیح به سویش می فرستد. پس او به آن فرد می‌گوید: ای حبیب من، بشارت بر تو باد که از هر شدت و سختی نجات یافتی.

میّت می‌پرسد تو کیستی؟ به خدا سوگند که من صورتی زیباتر از تو ندیده‌ام و کلامی شیرین تر از کلام تو نشنیده‌ام و بویی، بهتر از بوی تو نبوئیده‌ام. آن زیباروی پاسخ می‌دهد: من ثواب آن نمازی هستم که در فلان شب از فلان ماه از فلان سال به جا آوردی. امشب به نزد تو آمده‌ام تا حق تو را ادا کنم و مونس تنهایی تو باشم و وحشت را از تو بردارم و چون در صور دمیده شود و قیامت بر پا شود، من سایه بر سر تو خواهم افکند.

 

دیگر اعمال ماه رجب:

از دیگر اعمال ماه رجب، خواندن ذکرها و دعاهایی است که از سوی معصومین (علیهم السلام) روایت شده است. از جمله:

1ـ در طول ماه رجب، هزار بار خواندن این دعا: استغفرالله ذوالجلال و الاکرام من جمیع الذنوب و الاثام. شیخ صدوق در این باره روایت کرده است که هر کس این دعا را در رجب هزار بار بخواند خداوند به او می‌گوید: اگر تو را نیامرزم خدای تو نیستم، خدای تو نیستم.

 

2ـ خواندن سوره توحید ده هزار یا هزار بار که هر کس در رجب این سوره را هزار بار بخواند در قیامت پاداشی برابر عمل هزار پیامبر و هزار فرشته خواهد داشت و هیچ کس از او به خدا نزدیکتر نخواهد بود جز آنکه پیش از این سوره را خوانده باشد.

 

3ـ گفتن هزار بار لا اله الا الله و روایت شده هر کس در رجب هزار بار لا اله الا الله بگوید خداوند صد هزار حسنه برای او می‌نویسد و صد کاخ بهشتی به او می‌دهد.

 

4ـ صدبار خواندن این دعا: استغفرالله الذی لا اله الا هو وحده لا شریک له و اتوب الیه که روایت شده هر کس این دعا را صد بار بگوید و پس از آن صدقه انفاق نماید خداوند کارش را با بخشش و آمرزش پایان دهد و اگر همان را چهارصد بار بگوید خداوند پاداش صد شهید را به او می‌دهد.

 

5ـ به پیروی از امام سجاد (علیه السلام) در همه ماه در سجده‌های خود این دعا را بخواند: عظم الذنب من عبدک فلیحسن العفو من عندک.

 

6ـ از جمله اعمال دیگر ماه رجب که دارای فضیلت بی شماری است خواندن دعای یا من ارجوه لکل خیر بعد از هر نماز واجب است این دعا در مفاتیح الجنان ذکر شده و برای فرد فضیلت‌های بی شماری را به همراه دارد.

 

7ـ خواندن دعای اللهم انی اسالک صبر الشاکرین لک ... در هر روز. در کتاب اقبال در مورد این دعا آمده است که معلی از حضرت امام صادق (علیه السلام) خواست تا دعایی به او بیاموزد که تمام معارف شیعه را در برداشته باشد امام خواندن این دعا را به او توصیه کرده است.

 

8ـ هر روز این دعا را خواندن: یا من یملک حوائج السائلین...

 

9ـ خواندن دعای اللهم انی اسألک بمعانی جمیع ما یدعوک به ولاة امرک که از دست خط حضرت ولی عصر نقل شده است و دعایی است با مضامین بسیار بلند و نیکو که درهایی از علم  و معرفت را به روی آنکه اهل آن باشد می‌گشاید.

 

10ـ خواندن دعای ارجمند و پر مضمون اللهم یا ذالمنن السابغه...

 

11ـ زیارت حضرت امام حسین (علیه السلام) در آغاز و در میان ماه.

 

12ـ توجه به اعمال روز 13-14-15 رجب که به ایام البیض مشهور است و به جای آوردن نمازهای ویژه ماه.
/ 7 نظر / 7 بازدید
امیرحسین

شاعر که دوتا شد شعر یا بی معنی میشه یا بی وزن! این شعر شده بود دومی! وزنش گیر داشت بعضی جاها اگه اعصابت خرد میشه از گیر من به شعرها بگو که چیزی نگم. نیتم خیره! قصد ارتقا ادبی یک وبلاگ ارزشی رو دارم! علی علی!

سجاد

سلام. ما هم برای ظهور آقا دعا می کنیم. البته از چند نفر شنیدم که هی میگن ما که آبرویی نداریم پیش خدا. تو همین موسیقی که رو وبلاگه مرحوم آغاسی میگه مگه ما بدا دل نداریم؟ ایشالا خدا دعای ما بدا رم قبول کنه...یا ارحم الراحمین

محمد مهدی

کاش آدرس دقیق احادیث و روایات هم بنویسی. بالاخره بعضی وقتا آدم میره یه نگاهی میکنه و دو خط بالا و پایینشو می خونه. یا حق

امیر

هر کس که به عشق یار طالب باشد مشتاق رخ امام غایب باشد عجل لولیک الفرج بر لب ما ذکر شب لیله الرغایب باشد

محمد

دوش گفتم چو بیایی غم دل با تو بگویم چه بگویم که غم از دل برود چون تو بیایی...

اهل فوز

سلام دی شیخ با چراغ همی گشت گرد شهر / کز دیو و دد ملولم و انسانم آرزوست زین همرهان سست عناصر دلم گرفت / شیر خدا و رستم دستانم آرزوست گفتم که یافت می نشود جسته ایم ما / گفت آنکه یافت می نشود آنم آرزوست التماس دعا[گل]

نوروز

سلام.انگار سرت شلوغ شده...